Katere HPLC viale bi morali izbrati za vašo analizo?
Pri visoko zmogljivi tekočinski kromatografiji (HPLC) se vsaka analiza začne z izbiro viale. Ta korak običajno ne zahteva veliko raziskovanja in dolgega procesa odločanja – iz predala pod vašim sistemom HPLC vzamete prvo vialo, ki je na dosegu roke. A pri tem tvegate, da niste izbrali ustrezne viale za vaš namen uporabe. Lahko ste po nepotrebnem izbrali drago vrsto viale ali pa morda material viale ni primeren za vašo metodo analize …
KNAUER v svojem članku obravnava več dejavnikov, ki jih morate upoštevati, preden vzamete prvo vialo, ki jo najdete v svojem predalu. Pri tem tudi dokaže, kako je lahko izbira viale mejnik, ki predstavlja razliko med zanesljivimi podatki in dvomljivimi rezultati.
Viale so izdelane iz različnih materialov. V večini primerov so steklene ali plastične iz polipropilena. KNAUER se v prispevku osredotoča na steklene HPLC viale.
S kemijskega vidika obstajata za HPLC viale dve vrsti stekla, in sicer borosilikatno in natrijevo. Kakovostne viale so iz borosilikatnega stekla, ki vsebuje silicijev dioksid (SiO2) in borov trioksid (B2O3), odlikuje ga visoka toplotna in kemična odpornost, zato je prednostna izbira materiala za HPLC viale.
Steklene viale ocenjujemo tudi glede na koeficient raztezanja (t.i. temperaturni koeficient raztezka COE), ki opisuje, v kolikšni meri se velikost viale spremeni pri spremembi temperature. Preprosto povedano, nižja kot je vrednost koeficienta COE, nižja je vsebnost izluženih in prostih ionov, zato je kakovost stekla višja. Borosilikatno steklo je kategorizirano v dva razreda COE: 33 in 51. Medtem ko imajo natrijeva stekla koeficient COE 70 in več.
Pomembno se je tudi zavedati, da se zahteve glede izbire kakovosti viale razlikujejo glede na metodo detekcije. Pri standardnih analizah, pri katerih uporabljamo UV detekcijo, je naložba v borosilikatno steklo z 51-kratnim raztezkom najboljša izbira, saj zagotavlja zahtevano raven kakovosti po dostopni ceni. Če pa naše delo vključuje analizo z zelo občutljivimi tehnikami, kot je LC-MS/MS, pa izbira borosilikatne viale z COE 33 in najnižjo stopnjo izpiranja zagotavlja najbolj zanesljive in natančne rezultate, brez kontaminacije, ki bi lahko pri meritvi pomembno vplivala na rezultat.
Ko boste naslednjič potrebovali vialo, ne vzemite prve iz predala, temveč se prepričajte, ali ustreza vašim analitičnim zahtevam.
Vabimo vas k branju KNAUER-jevega članka, da boste pridobili poglobljeno razumevanje razlik v vialah za HPLC analize.
Celoten članek5 min branja